Ugrás a fő tartalomra

Cementlap a linóleum alatt I.

Három éve, a házvételkor is tudtam, hogy amint lehet, fel fogom szedni a régi linóleumot az előszobában, és meg fogom menteni az alatta lévő cementlapot. 2020. április: végzett a festő, úgyhogy rá is vetettem magam (a linóleumra, I mean).


Azaz, rávetettem volna, ha nem ütközöm az első mozdulatnál komoly nehézségekbe.

Valaki, aki nagyon okos volt, a legerősebb ragasztóval kente be a cementlapot, és az a linóleum még ma is úgy áll, ahogy köll.

Megemeltem egy saroknál, és, basszus, feltépte a cementlap felső rétegét.

Mivel pár napig nem jött senki dolgozni, és nem szeretem ezeket a kivárós időszakokat, az egyik reggel megvizsgáltam, hogy mégis, mit lehetne tenni. Most már a hőlégfúvóval felszerelkezve tértem vissza a városból, és így egy fokkal jobban lehetett haladni, de lehetetlen volt igazán kíméletesen eltávolítani a linóleumot, annyira adhezív volt az az izé.

A spakli és egyéb eszközök szinte semmit nem értek, csak ugyanúgy felszedték a ragasztóval együtt a cementlap felső, mintás rétegét, megannyi kis szívinfarktust okozva, mert ugye, innen már nem is nagyon volt visszaút.


Azért ez annyira abszurd: itt vagyunk egy kis faluban, egy parasztházban, ahol valakinek volt annyi ízlése, hogy csodás cementlapot rakott az előszobába, én pedig az Örökké Tartó Ragasztó miatt nem tudom megmenteni ezt az értéket.

Pár nap alatt eljutottam a linóleum felszedésének a végére, és most a siralmas látvány mellett pislákoló reménybe kapaszkodva, ezerrel töröm a fejem, hogy mit lehetne tenni, hogy egyáltalán, lehet-e tenni valamit.






Megjegyzések

  1. Kedves Judit, tartok tőle, hogy nem, mert mi is hasonlóképpen jártunk. A Vaterán, itt-ott időnként potom pénzért hozzá lehet jutni régi lapokhoz. Kauker Szilvi is nagyon szépeket készít. Hátha...

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm a tapasztalatmegosztást, még mindig nincs végleges verdikt...

      Az a baj, hogy én ebbe a 16 m2-es helyiségbe így, hogy láttam a cementlapot, nem is szeretnék mást, és legalább a fele nagyon ragasztós.

      Árban viszont vállalhatatlanul drága bármelyik gyártó szép terméke most nekünk, a lerakásról nem is beszélve.

      Törlés
  2. Gyönyörű cementlap! A ragasztót lehet valahol elemeztetni? Hátha létezik hozzá megfelelő oldószer. Drukkolok.
    (Mi sajnos buktuk a mesés art deco járólapot, mert arra ráburkolt az előző tulaj álmárvány álmediterrán csempével, az aljzatkiegyenlítő+ragasztó végzett az értékes eredeti darabokkal...)
    A valódi linóleum amúgy jó szívvel ajánlható, természetes anyag - szemben a 100% műanyag, általában ronda színű és mintájú PVC-vel. A linóleum érzetre puha, meleg, azt még van is értelme használni...
    Luca

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Egyre jobban sajnálom / sajnálnám ezt a cementlapot, de eléggé reménytelennek tűnik.

      Nagyon jót írtál, és képzeld, meg is van: Palmatex ragasztó, de annak az oldószere csak folyékony ragasztónál működik, viszont ezt az anyagot én nem tudom folyóssá tenni, még hőlégfúvóval sem.

      Igen, a linó jobb, ez talán PVC volt, de tök mindegy is.

      Sajnálom, hogy nálatok is muszáj volt feladni...

      Törlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Regénybe illő - vidéki házriport

Learning to let go ... (zene bekapcs.) Nagyon régóta várok arra, hogy bemutathassam ezt a házat. Gyerekkoromban egyszer jártam benne (akkoriban lakatlan volt), és máig emlékszem a színes üveggel kirakott padlásablakra. Már akkor, öt-hatévesen arról álmodoztam, hogy hasonló otthonom lesz egyszer. A ház másé lett, a lehető legértőbb kezekbe került, én felnőttem, az álmaim egy részét feladtam, és visszatértem. A visszatérés azért nem ment egykönnyen. A tulajdonosok ugyanis először vonakodtak - nem beengedni , kiváló vendéglátók és nagyszerű emberek, hanem: megjelenni . A házat megjeleníteni. A magazinoknak eddig sikerrel ellenálltak, Kos-természetemmel mégis rávettem őket, hogy a publikum elé tárják az otthonukat. Egy blogon. A látogatás után több hónapig a gépemben pihentek a fotók - féltve őriztem őket, és próbáltam más fórumra ajánlani a képriportot. A körülmények nem engedték, hogy máshol jelenjen meg. Nagyon boldog vagyok, hogy végül a saját blogomon lett a helye. Fr

Cementlap a linóleum alatt II.

Hosszú történet lesz ez. Nem kétrészes. Ma is esik, plusz festik az ajtókat éppen az előszobában; mivel nem tudok csiszolni, megírom, mi a helyzet. Először is: olyan kedves barátaim és olvasóim vannak, akik ráadásul még valóban okos tanácsokat is tudnak adni, hogy elképzelhető, hogy lesz valamilyen megoldás a ragasztó-problémára. Itt is kösz mindenkinek! Ott tartottunk, hogy hőlégfúvó segítségével sikerült lehámozni a régi linóleumot a cementlapról, de sok ponton csak kenődött a hő hatására a ragasztó, nem lehetett "letolni", illetve olyan erősen tartott, vagy már korábban feloldotta a cementlap felső részét egy pár mm-es vastagságban, hogy fel is jött ez a felső, mintás réteg.  Furcsa módon egyébként jobban tépte, ha apránként próbáltam felszedni, és jobban ment, kevesebb kárt okozva, ha nagyobb adagokban, magasabbról húztam: majd magyarázza el valaki, aki ért hozzá, hogy miért van ez. Utána két út körvonalazódott: vagy fizikailag vagy kémiailag (vagy

Javítások és cserék

Ezen a nyáron úgy döntöttünk, hogy valami olyannal foglalkozunk a házon, ami tényleg kb. száz éves: az ablakokkal.  A nyílászárók közül csak az ajtókat érintette a felújítás anno, és azokat is csak részben. (Majd egyszer elmesélem, most túlságosan meleg van ahhoz, hogy felelevenítsem azt a rengeteg bénázást.) Az ablakokra nem pályáztam, pedig lehet, hogy kellett volna. Kicsit furcsa, mert biztosan nagyon szépek lennének a milliókból utángyártott változataik, de én valahogy kötődöm az eredetiekhez, bármennyire az utolsókat rúgják. Az is érdekes, hogy ez egy olyan ház, amit zseniálisan ki lehet fűteni, pedig a gázt még sosem használtuk, és az ajtók-ablakok nyilván nem zárnak tökéletesen (understatement!). A gazdaboltból hoztunk a múltkor szúnyoghálót, és meg fogjuk próbálni az egyetlen új ablakot: a kis konyha elég nagy, bukó ablakát leszerelni, megtisztítani, és kicserélni rajta a szúnyoghálót. Ezt leírni egy perc volt, véghezvinni becslésem szerint egy egész délután lesz: kicipelni a l