Ugrás a fő tartalomra

Kerékpáros

Kicsit messzebbről kezdem a történetet. A főváros egyes kerületeiben - abban is, amelyikben tizenöt éve lakom - idáig is bajos volt parkolni. Sok-sok évet öregedtem a bűnös vasárnap esti (értsd: hat óra utáni) hazaérkezések miatt, abban az idősávban, amelyikben a "valószínűtlen"-ből a "szinte lehetetlen"-be csúszott át a leparkolás esélyének mutatója. Rendszeresen több buszmegállónyira sikerül(t) csak letenni az autót, és onnan vinni fel a táskákat, macskákat, krumpliszsákokat (pardon), almás rekeszeket, gyerekeket. Most, az ingyenes parkolás bevezetése óta... még az eddigiekhez képest is elviselhetetlenebb armageddon van.

A legújabb jelenség, amelyik kezd egészen elképesztően elharapódzni, az agyamat pedig minden egyes alkalommal felcseszi, a testtel való területfoglalás. Ha valaki nem ismerné: úgy néz ki, hogy az egyik családtag kiszáll, szemmel tartja az utcát, várja, hogy kiálljon és elmenjen valaki, majd, amíg a másik családtag az autóval megtesz egy kört, a szemfüles parkolóhely-foglaló - arra apellálva, hogy az időközben jogosan odaérkezett autóvezető-ellenség (mondjuk: én) feltételezhetően nem fogja direkt elütni - közli, hogy az éppen felszabadult hely foglalt. Ez írd és mondd, negyven percbe kerül annak, aki kénytelen tovább körözni, mert elvették a helyet, amelyikhez ő ért oda először.

Próbáltam elmagyarázni a "first come, first served" elv logikáját, egy idő után tagoltan, emelt hangon leegyszerűsítve arra, hogy mekkora ordas nagy tahóság a farkastörvénynek ezt a változatát bevezetni, de semmi sem hatott. Nem akarják érteni az emberek, megőrültek a gátlástalan individualizmusban.

És akkor jött az ötlet: bármit, csak ezt ne. Gyalogolok, rollerezek, görkorizok, _akár még_ bringázok is.

A blessing in disguise, ahogyan a művelt angol egy pont ideillő idiómával mondaná.

Tudni kell, hogy az én életemben a bicikli mindennapos és nagyon nem trendi dolog volt több mint egy évtizedig: azért kellett, hogy hazajussak az iskolából. Sokáig cikinek éreztem, és rengetegszer fagytam szét rajta.

Később a gyerekkorom színtere és a kerékpározás is nagyon felértékelődött a szememben, természetesen már csak akkor, amikor ritkább vendég lehettem ott, és elvétve ülhettem bringára, annál többször kellett viszont vezetnem. Ezenkívül sokat, naponta több kilométert gyalogoltam. 

Az azonban, hogy a városban tekerjek, ennek ellenére egy ideig elképzelhetetlennek tűnt. 

Egyrészt nagyon zavart a szmog és a forgalom, másrészt azt hiszem, előítéletesen úgy gondoltam, hogy az 

urbánus kerékpáros 

egy társadalmi kaszt tagja (és milyen igazam volt), mégpedig olyané, amelyikbe nem tartozom igazán bele. Ebbe sem.

A molinóból készült, méregdrága általvetős táskáikkal megfizethetetlen, márkás gépeken tekerő grafikusok és civilek (?!), akik, amikor nem ételt osztanak, meggysör mellett művészfilmekről társalognak az új Gólyában, amit a saját kezükkel építettek fel. :P

Ráadásul kicsit mindig idegesítettek a magukat az Amelie csodálatos élete című filmbe képzelő csajok is (biztosan tudjátok: pici copfok két oldalt, magasabb hangfekvésben való beszéd, nagy, csodálkozó szemek, cuki kis világ), tényleg bocs mindenkitől, akire illenek a jelzők, tudom, hogy bennem is marha sok idegesítő dolog van. Nem láttam magamban az amelie-ságot, az a helyzet, a biciklire pedig csak olyan nőt tudtam elképzelni.

Persze, azt is tudom, hogy mennyire egysíkúan láttam a városi bringásokat, és hogy mára mennyire széles lett ez a réteg.

Azt hiszem, akkor fordult a kocka, amikor nemrég a macskát vittem sétálni, és hazaérve (haha) ismét háromnegyed óráig köröztünk, ő keservesen végignyávogta, én végigkáromkodtam az utat. Akkor elpattant valami. 

A következő hetet azzal töltöttem, hogy egy ronda, régi, de működő bicajt elhoztam Anyukámtól (itt is köszönöm), illetve megtaláltam és megrendeltem a célszerszámot, ezt a kosarat.


És elkezdtünk párosan járni - két keréken.

Béna és lassú vagyok, totálisan elvesztettem a régi egyensúlyérzékem, nincsenek nemhogy menő, de adekvát bringás cuccaim sem, és egyáltalán nem ideális az időpont, amikor újrakezdtem, de csak az számít, hogy mennyivel jobb így.



Ti szoktatok kerékpáron közlekedni?




Megjegyzések

  1. Szia! Én nem szoktam, pedig van biciklim, de egy városi tekeréshez gyáva vagyok és edzetlen. De az írásod nagyon tetszett, és abszolute valós! :) Mónika

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm, Mónika, a visszajelzés is jólesik, miszerint nem csak én érzek így. Igen, sajnos városban tekerni még mindig nem egyszerű műfaj - most tanulom, hogyan ne éljek pl. az elsőbbséggel, ha úgy adódik...

      Törlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Regénybe illő - vidéki házriport

Learning to let go ... (zene bekapcs.) Nagyon régóta várok arra, hogy bemutathassam ezt a házat. Gyerekkoromban egyszer jártam benne (akkoriban lakatlan volt), és máig emlékszem a színes üveggel kirakott padlásablakra. Már akkor, öt-hatévesen arról álmodoztam, hogy hasonló otthonom lesz egyszer. A ház másé lett, a lehető legértőbb kezekbe került, én felnőttem, az álmaim egy részét feladtam, és visszatértem. A visszatérés azért nem ment egykönnyen. A tulajdonosok ugyanis először vonakodtak - nem beengedni , kiváló vendéglátók és nagyszerű emberek, hanem: megjelenni . A házat megjeleníteni. A magazinoknak eddig sikerrel ellenálltak, Kos-természetemmel mégis rávettem őket, hogy a publikum elé tárják az otthonukat. Egy blogon. A látogatás után több hónapig a gépemben pihentek a fotók - féltve őriztem őket, és próbáltam más fórumra ajánlani a képriportot. A körülmények nem engedték, hogy máshol jelenjen meg. Nagyon boldog vagyok, hogy végül a saját blogomon lett a helye. Fr

Hovatovább*

Nagyon régóta írom ezt a blogot -- és nagyon régóta nem. :) Írhatnám vicceskedve, hogy alkotói válságban vagyok, de az a helyzet, hogy tényleg abban érzem magam, és nem olyan vicces benne lenni. Jó volna folytatni az írást, de mindig elakadok, holott az évek során a részemmé vált ez a felület; úgy érzem, hogy a vidéki városi érdekes színfolt lett a hazai blogszférában, nekem kiváló kreatív csatorna, grafomán énem legjobb terepe, nektek pedig rendszeres olvasnivaló (volt). Bocsánat, hogy bevonlak benneteket a dilemmáimba, de úgy gondoltam, mégis jobb, ha írok valamiről (bármiről), mintha semmiről sem, ugye. Ugyanakkor a meta-diskurzust kifejezetten nem bírom, mert vagy van mondanivalója az embernek, és akkor írjon, vagy nincs, és akkor ne. (!) Most mégis a köztes állapotról öntenék ide néhány gondolatot, hátha nekem is tisztább lesz a kép: 1. A blog fő szerepe az, hogy a hobbimról, a lakberendezésről szóljon, másodlagosan pedig az, hogy ha valami történik a Háznál, azt megörökítse (ez

Lomtalanítás '23

Annak ellenére, hogy idén márciusban mindössze másfél óránk volt arra, hogy belevessük magunkat hű társammal, E.-vel a lomizás szenvedélyébe, eléggé eredményesen zártuk, azt hiszem.      A macska és a kertészkedéshez való összes szerszám, vödör stb. mind az autóban volt, mert éppen útra keltünk otthonról, hogy a hétvégét a háznál töltsük, és tudtam, hogy nem akarom és nem merem sokáig így hagyni őket, úgyhogy minden újabb, tíz-tizenötperces kör után ellenőriztük, hogy minden rendben van-e, ami erősen korlátozta a lehetőségeinket. (R. minden alkalommal jelezte, hogy ez neki egyáltalán nem tetszik, és menjünk már.) A felszabadult, egész délutános, kissé mániákus portya ennek következtében elmaradt, de nem baj: az adrenalin így is dolgozott bennünk, és örültünk mindennek, ami szembejött.      Az egész úgy indult, hogy befordultunk az egyik kedvenc utcánkba, és egy pillanat alatt kihalásztam a szemétkupacból ezt a képet: Innentől már nyert ügyünk volt, mert annyira tetszett, hogy minden má