Ugrás a fő tartalomra

Mellékszál

Mindent fel kell használni, és ez azért jó, mert sokáig nem bírom nézni, ha valami nagyon elhanyagolt állapotban mállik szét egy koszos, dohos sarokban. Ezért először a néhány napja kiürített dézsát vettem elő (értsd, gördítettem ki szenvedések és szitkozódások közepette a szerszámosból).

Pókhálózás után maradék fakonzerváló löttyöket kentem rá; szinte szívta magába a folyadékot. A fémrészeket is átkentem. Majd, ha megszáradt, kissé visszakoptatom, és kitalálom, hol legyen a végleges helye.


Többször írtam arról, hogy nem vagyok híve a népiesch//csárda-stílusnak. Megmosolyogtat, amikor muskátlival töltött talicskát, vicces, kitömött szalmabábbal megfejelt, pirosra festett hordót látok az út mentén. Hiába a néplélek megnyilvánulása ez is, érzek benne egy jó adag dilettantizmust és barbárságot.

Viszont, hogy őszinte legyek, 

sokkal jobb ötleteim nekem sincsenek. 

Én sem értek hozzá, nem vagyok okosabb. Egyedül annyi a tervem, hogy szoborként tekintek a hajdan mesterek által készített, mindennapi tárgyakra, és a maguk valójában, egyszerűségében akarom kiemelni őket. Azt hiszem, az értelmiség mindig is ezt csinálta, amikor bagóért megvett egy házat, és kvázi kurátorként kiemelte a falusi élet rekvizítumaiból a legszebbeket, majd kiállította őket a pajta falára.

A dézsa azonban mégis csak használati tárgy. Arra gondoltam, hogy (lakkozás után??) a nagykapunál lévő sarokba tenném, alápakolnék téglákat, és ültetnénk bele télálló növényt, ami a) gyorsan nő, b) de nem óriásira, c) nem kerül egy vagyonba, és d) beleillik a falusi környezetbe. Tudnátok segíteni? Olyasmik tetszenek, mint egy kis, formás szivarfa.

Lelki ügyek: bennem mostanra nincsen irigység. Akár emberekről, akár tulajdonról van szó, nem szoktam elirigyelni őket magamban sem, hanem, hogy úgy mondjam, csodálom a teljesítményt, értékelem a szépséget mint egy műalkotást, és ez azt is jelenti, hogy képes vagyok élményszerűen átélni helyzeteket/tekinteni emberekre. (Nagyon) szomorú vagy (iszonyúan) csalódott, persze, szoktam lenni, de mostanra azt a jellegzetes, mardosó féltékenységet nem élem át, ha valamit nem kapok meg. Furcsa számomra is, hogy így alakult ennek az indulatnak a sorsa. Talán arról van szó, hogy nem akarok birtokolni, vagyis arról, hogy képes vagyok arra, hogy ne engedjem át magam a birtoklási vágynak, ami azért, valljuk be, bitang erős ösztön.

Na, de! Vannak témák, amelyek közelebb állnak a szívemhez, amelyek kapcsán keletkeztek sebek, majd hegek, és azt hiszem, ezért van, hogy néha állati nehéz megállni, hogy ne vonódjak be. Most is láttam egy fotósorozatot egy olyan házról (miért néztem oda?!), amelyik pontosan olyan, sőt olyanabb, mint álmaim háza. 

Kötelező fordulat: 

és amelyik soha nem lesz az enyém. 

Ráadásul anno értő kezek rendezték be, tehát a fényképek alapján is megvolt benne a kincsesbánya hangulata, a háttértudás adta plusz, amitől fájdalmasan gyönyörű volt az egész. És ami miatt annyira emlékeztetett arra a házra, amelyiket végül nem tudtuk megvenni, és amelyik helyett lett ez. Az a pár fénykép triggerelte a traumatizált lelkem (azt, amelyik normál esetben nem ismeri az irigységet, ugyebár). A nap végére az értelmetlen gyötrődések után tudatosítottam magamban, hogy ezt a házat, a miénket, a történetét nem cserélném el. Nem is a belefektetett rengeteg munka miatt (bár az is igen nyomós ok), hanem, ahogy írtam korábban, R. miatt. Vagy, ahogy errefelé mondják: R. végett. :-)

Vissza a fizikai valóságba. Ha már elmerültem a kamra sötét bugyraiban, kihoztam a rozsdaoldót, és kezeltem a Salgó tűzhely (a magyar AGA, haha) leginkább korrodált részeit is. Az első kör után is sokkal jobban néz ki. Lehet, hogy néha nekem is szükségem lenne erre a szerre, ha már ilyen jól működik: zsírtalanít is, passzivál is -- tökéletes.







Megjegyzések

  1. Amit magázóknak hoztok létre, ha lassan, s kínlódva is az a tiétek. Megdolgoztok érte, minden értelemben.Szerintem ez a legnagyobb érték. S szépek lesztek, ti készítettétek el, magatoknak. Minden részletnek története van, lesz, s ez a legnagyobb értéke, s kincs.

    VálaszTörlés
  2. Hű, egyetértésem a népiesch-dilettáns vonal kapcsán! (Az ál-vintage a másik, pláne ha egy mid-century modern bútort "antikolnak", már kissé Monty Pithon-epizód...)
    Lehet, megbotránkoztató, de használtam dézsát fejjel lefelé fordítva asztalnak az olvasófotel mellett, az alja stabil volt, elfért rajta egy kislámpa meg egy teáscsésze, meg egy kupac könyv és magazin, meg mindenféle. De csak addig, amíg meg nem érkezett az edzett üveglap, alá a kis átlátszó gumitappancsokkal (nem tudom a hivatalos nevét), ami az üveget a helyén tartja a dézsa szélén. Ekkor felfordítottuk, valóban alulra került az alja. A dézsa belseje eztán teli lett fenyőtobozzal, amiből remek koszorút lehet ragasztani. Vagány ipari kerekekkel szuper mobil bútorrá válhatott volna, de maradt fix pozícióban. Dohos nem volt, de plédet, ilyesmit nem tettem volna bele. Esetleg gyújtóst, aprófát.
    Rozsdaoldó-átalakító, sőt zsíroldó-passziváló: bár lenne emberi változata, beneveznék rá! :-D
    Attól tartok, kénytelen leszek a cicás poszthoz utólag hozzászólni, pedig már így is sokat írtam, jaj!
    Gyönyörűen alakul a házban és a ház körül minden - gyakorlatilag újjáépítitek, újjáértelmezitek az egészet.
    Luca

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Lehet, hogy erre az ötletre volt szükségem, ti. hogy beltéri bútorként is elképzelhető! Mert van ám másik dézsa is, sőt, ha jobban körülnézek... akár harmadik, negyedik is. Szeretem, hogy mesterségbeli tudásról tanúskodik, jó ránézni, úgyhogy semmiképpen nem rejtem el újra az egyik kamra mélyére.

      Törlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Regénybe illő - vidéki házriport

Learning to let go ... (zene bekapcs.) Nagyon régóta várok arra, hogy bemutathassam ezt a házat. Gyerekkoromban egyszer jártam benne (akkoriban lakatlan volt), és máig emlékszem a színes üveggel kirakott padlásablakra. Már akkor, öt-hatévesen arról álmodoztam, hogy hasonló otthonom lesz egyszer. A ház másé lett, a lehető legértőbb kezekbe került, én felnőttem, az álmaim egy részét feladtam, és visszatértem. A visszatérés azért nem ment egykönnyen. A tulajdonosok ugyanis először vonakodtak - nem beengedni , kiváló vendéglátók és nagyszerű emberek, hanem: megjelenni . A házat megjeleníteni. A magazinoknak eddig sikerrel ellenálltak, Kos-természetemmel mégis rávettem őket, hogy a publikum elé tárják az otthonukat. Egy blogon. A látogatás után több hónapig a gépemben pihentek a fotók - féltve őriztem őket, és próbáltam más fórumra ajánlani a képriportot. A körülmények nem engedték, hogy máshol jelenjen meg. Nagyon boldog vagyok, hogy végül a saját blogomon lett a helye. Fr...

Nyerj BeCake' tortatartót! - interjú és játék a TeaRoom gasztrobloggereivel

November 2-án lesz a Country Komfort második születésnapja! A tavalyi torta és a hozzá kapcsolódó játék annyira jó emlék maradt, hogy biztos voltam benne: idén is megünnepeljük a blogszülinapot. Bemutatom a TeaRoom gasztroblogot: három tehetséges lány, Edi, Vera és Eszti írja, akik receptjeiket igényes grafikákkal, gyönyörű fotókkal, egyéni ötletekkel fűszerezik. Ráadásul a bloghoz kapcsolódva egy önálló, hiánypótló brand is létrejött: a BeCake' tortatartó-manufaktúra. Végre nálunk is hozzá lehet jutni ilyen szépséges tortatálakhoz - olvasd el az interjút, és ha szeretnél nyerni egyet, játssz velünk! (A blog születésnapján bemutatom azt a szuper tortát, amit a lányoktól kaptam. Mert torta nélkül nincs szülinap. :-)) Miért a (Green) TeaRoom nevet választottátok a blogotoknak? Amikor megalapítottuk a blogot, akkor mindhárman a Greenroom-nál, egy kreatív ügynökségnél dolgoztunk. Napról-napra egyre többet esett szó a mi kis hobbinkról, melyet végül egy blog for...

Cementlap a linóleum alatt II.

Hosszú történet lesz ez. Nem kétrészes. Ma is esik, plusz festik az ajtókat éppen az előszobában; mivel nem tudok csiszolni, megírom, mi a helyzet. Először is: olyan kedves barátaim és olvasóim vannak, akik ráadásul még valóban okos tanácsokat is tudnak adni, hogy elképzelhető, hogy lesz valamilyen megoldás a ragasztó-problémára. Itt is kösz mindenkinek! Ott tartottunk, hogy hőlégfúvó segítségével sikerült lehámozni a régi linóleumot a cementlapról, de sok ponton csak kenődött a hő hatására a ragasztó, nem lehetett "letolni", illetve olyan erősen tartott, vagy már korábban feloldotta a cementlap felső részét egy pár mm-es vastagságban, hogy fel is jött ez a felső, mintás réteg.  Furcsa módon egyébként jobban tépte, ha apránként próbáltam felszedni, és jobban ment, kevesebb kárt okozva, ha nagyobb adagokban, magasabbról húztam: majd magyarázza el valaki, aki ért hozzá, hogy miért van ez. Utána két út körvonalazódott: vagy fizikailag vagy kémiailag (vagy...