Ugrás a fő tartalomra

Tyúkól => Sütögető (2. rész)

Úgy tervezem, hogy az utolsó, harmadik részben a több évvel ezelőtti, a napokban előbányászott és a friss fényképeken mutatom majd meg, honnan indultunk, és 2021. nyarának végére, őszének elejére hová érkeztünk meg, de addig is, ebben a mostani, második részben azt nézzük meg, mi következett azután, hogy a ház falába bekötöttünk egy teljesen új hátsó falat, amelyik kapcsolódott a megmaradt ól-oldalfalhoz, és készült elöl két pillér.

A padlót a bontott tégláinkból rakták, ahol lehetett, feliratosakat használtunk. Ahogy mondani szoktam, itt már láttam, hogy ez igen jó lesz.

Dilemmák sora következett, mert a megmaradt falról láttuk, hogy nem maradhat csupaszon, annyira csúnya. A kőműves végül a legnagyobb hézagokat kitömködte és rusztikusan bevakolta mindkét oldalát, miután tett rá lábazatot és díszítést is (majd mutatom az utolsó részben).

A tető volt talán a legkeményebb dió: mivel eléggé nagy a fesztáv, kénytelenek voltunk új szarufákat, bádogot és tetőlécet hozatni, a nagyon szőrös fát kicsit megcsiszolni, lekezelni -- nagyon nem szerettem csinálni --, az esőtől védeni, és persze, a teraszon kerülgetni. Ami a méregdrága építőipart tekintve nagy fegyvertény volt, az az, hogy a bontott cserepet egy közeli helyről ajándékba kaptam, és a saját mentett darabjainkkal éppen elég lett. 


Hátul, az árok felől kellett ereszcsatorna; ehhez is a régi kampókat, a megmaradt darab ereszt használtuk.

Bár eldöntött tény volt, hogy félig-meddig nyitott épület lesz, ha elkészül, nekem elöl hiányzott valamilyen jelképes lezárás, így lett egy félpillér is, felül egy árnyékoló, alatta csukható ablak és ajtó, százéves ól-zsanérokkal felfogatva és egyéb, meglepő eredetű faanyagból elkészítve.

Az egész folyamat alatt a raktárunk a garázs volt, ahol a felújítás során megmaradt-lebontott deszkákat tároltuk, közöttük sok, mások szerint egyértelműen tűzre való, leesett darabbal. Mindig oda kellett bebotladozni, ha hiányzott egy újabb léc vagy ék vagy hasonló, többször majdnem végzetesen elvesztem benne. :-)

Az a fő, hogy a tető anyagainak kivételével mindig addig kerestünk, amíg meg nem találtuk az odaillő darabot. Komolyan úgy gondolom, hogy a 

maradékhasznosítás magasiskoláját 

mutattuk be; az egyik eklatáns példája ennek a rácsos ajtó és ablak, amelyik a disznóól tetőléceiből, illetve a Gerendás és a Vitorlás szoba hajdani padlódeszkáiból készült, és mint ilyen, mindig eszembe juttatja, mennyi minden van már mögöttünk.

Közben eldöntöttük, hogy a két oldalsó fal meszelt lesz, mert az illik ide, sőt, elfogadtam azt a tanácsot is, hogy egyszer a vizet is arrébb hozzuk majd, hogy kényelmesen lehessen előkészíteni az ételt a sütögetéshez. Azért már a munkálatok közben is készítettem ott ebédet, amit a teraszon, a zöld asztalnál ettünk meg, nagy megelégedéssel.

Egy-két dolgot majdnem elfelejtettem: adta magát, hogy az épület előtti rész is téglaborítást kapjon, illetve odakerült személyes kedvencem, a korlát, ahová a lovakat kell kikötni. ;-)

Ki tudja? Lehet, hogy egyszer ez is megtörténik majd. 🐴🐴

nem áprilisi tréfa




Megjegyzések

  1. Ez hihetetlenül csodás poszt. Erről szól a vidéki élet, a saját dizajnod alapján való építkezés, de még a természetbarát és a bolygó errőforrásait megkímélő életmód is. Már nagyon várom a harmadik részt is, ahol meglátjuk majd a kontrasztokat. Az "Ilyan volt, és ilyen lett." feelinget. Nem tudom miért, de sok barátom építkezik, vagy nemrég fejezte be az építkezést, és bár nekem már nem hiányzik otthon a majdnem 10 éves strapa után, de így virtuálisan én még mindig építkezem, gyűjtök, berendezek, ahogy nézem a mások képeit, meg olvasom a sztorijaikat. Rajtatok kívűl Balatonalmádiban renovál és nagyobbít egy teljesen szörnyű, romos épületet egy angol barátom, míg egy nagyon kedves házaspár barát most már a célegyenesben van a vadiúj házukkal, ami az ő saját dizájnjuk, de vállalkozó építette, Csobánkán. :)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Én is itt akarok tartani! :-) Nem, ez tényleg életforma már, és öt hatalmas problémát tudok kapásból mondani, amit nagyon meg kellene oldani jövőre, addig nézzük őket a telken. Egyik sem túl lelkesítő, de hátha sikerül valami szépet létrehozni megint. Köszönöm a lelkesítést!

      Törlés
  2. Utóirat: Megmutattam Roy-nak a képeket és nagyon tetszett neki minden. Irigyli a régi téglákat, mert ő is tégla padlót szeretett volna itt, csak akkor nem volt és szerezni se tudtunk. Gratulál Nektek a fantáziáért, hogy soha semmit ki nem dobtok és a Sütögető nagyon, de nagyon tetszik neki. <3

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Roy-nak külön köszönöm, én is emlékszem sok megoldásra, ami nagyon inspiráló volt nálatok. A téglarakodás egészen hilarious módon ment; többször raktuk rossz helyre, és egy nap alatt arrébb kellett vinni stb..... Gyertek el egyszer, és megmutatom belülről --- van egy része, amit nem fogok itt feltárni, de elég jó. :-)

      Törlés
  3. Mit írhatnék még a fentiek után? Nagyon mutatós lett, ehhez külön gratulálok. S ahogy mindent hasznosítottatok. Valahogy ezzel viszitek tovább azt amit az elődöktől hoztatok, kaptatok. S ez így nagyon jó.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Közben egy igazi úriember üveges bácsival is megismerkedtünk, akitől használt üveget kaptunk ajándékba; voltak jó történetek.... Köszönöm az értő olvasást ismét, Holdgyöngy!

      Törlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Regénybe illő - vidéki házriport

Learning to let go ... (zene bekapcs.) Nagyon régóta várok arra, hogy bemutathassam ezt a házat. Gyerekkoromban egyszer jártam benne (akkoriban lakatlan volt), és máig emlékszem a színes üveggel kirakott padlásablakra. Már akkor, öt-hatévesen arról álmodoztam, hogy hasonló otthonom lesz egyszer. A ház másé lett, a lehető legértőbb kezekbe került, én felnőttem, az álmaim egy részét feladtam, és visszatértem. A visszatérés azért nem ment egykönnyen. A tulajdonosok ugyanis először vonakodtak - nem beengedni , kiváló vendéglátók és nagyszerű emberek, hanem: megjelenni . A házat megjeleníteni. A magazinoknak eddig sikerrel ellenálltak, Kos-természetemmel mégis rávettem őket, hogy a publikum elé tárják az otthonukat. Egy blogon. A látogatás után több hónapig a gépemben pihentek a fotók - féltve őriztem őket, és próbáltam más fórumra ajánlani a képriportot. A körülmények nem engedték, hogy máshol jelenjen meg. Nagyon boldog vagyok, hogy végül a saját blogomon lett a helye. Fr

Hovatovább*

Nagyon régóta írom ezt a blogot -- és nagyon régóta nem. :) Írhatnám vicceskedve, hogy alkotói válságban vagyok, de az a helyzet, hogy tényleg abban érzem magam, és nem olyan vicces benne lenni. Jó volna folytatni az írást, de mindig elakadok, holott az évek során a részemmé vált ez a felület; úgy érzem, hogy a vidéki városi érdekes színfolt lett a hazai blogszférában, nekem kiváló kreatív csatorna, grafomán énem legjobb terepe, nektek pedig rendszeres olvasnivaló (volt). Bocsánat, hogy bevonlak benneteket a dilemmáimba, de úgy gondoltam, mégis jobb, ha írok valamiről (bármiről), mintha semmiről sem, ugye. Ugyanakkor a meta-diskurzust kifejezetten nem bírom, mert vagy van mondanivalója az embernek, és akkor írjon, vagy nincs, és akkor ne. (!) Most mégis a köztes állapotról öntenék ide néhány gondolatot, hátha nekem is tisztább lesz a kép: 1. A blog fő szerepe az, hogy a hobbimról, a lakberendezésről szóljon, másodlagosan pedig az, hogy ha valami történik a Háznál, azt megörökítse (ez

Lomtalanítás '23

Annak ellenére, hogy idén márciusban mindössze másfél óránk volt arra, hogy belevessük magunkat hű társammal, E.-vel a lomizás szenvedélyébe, eléggé eredményesen zártuk, azt hiszem.      A macska és a kertészkedéshez való összes szerszám, vödör stb. mind az autóban volt, mert éppen útra keltünk otthonról, hogy a hétvégét a háznál töltsük, és tudtam, hogy nem akarom és nem merem sokáig így hagyni őket, úgyhogy minden újabb, tíz-tizenötperces kör után ellenőriztük, hogy minden rendben van-e, ami erősen korlátozta a lehetőségeinket. (R. minden alkalommal jelezte, hogy ez neki egyáltalán nem tetszik, és menjünk már.) A felszabadult, egész délutános, kissé mániákus portya ennek következtében elmaradt, de nem baj: az adrenalin így is dolgozott bennünk, és örültünk mindennek, ami szembejött.      Az egész úgy indult, hogy befordultunk az egyik kedvenc utcánkba, és egy pillanat alatt kihalásztam a szemétkupacból ezt a képet: Innentől már nyert ügyünk volt, mert annyira tetszett, hogy minden má