Ugrás a fő tartalomra

Házfelújítás: a három fő munkázat

Meséltem, hogy az egyik fagyos, koratavaszi napon három brigád jött egymás után felmérni a ház állapotát - árajánlatot kértem tőlük, kiderítették a lefalazott tároló-stiklit, plusz még egy alaprajz és metszet is született aznap. Egy év rákészülés után most már szembe kell nézni azzal, hogy keményen költeni kell a házra - de mivel az efféle százéves épületek igazi pénznyelők, nem mindegy, hogy melyik problematikus terület kap prioritást. A kisfiam szavát kölcsönvéve: a munkázatok sorrendje következik. 


Mostanra elég jól kiismertem a ház erősségeit és gyengeségeit, és ugyan napestig tudnám sorolni, hogy mi minden érett meg a cserére, van pár fontos szempont: ennek a régi háznak a szépségét szerintem konzerválni kell. Nem feltétlenül mindent maira cserélni, és emlékeztetni magam arra, hogy nem állandó lakhelyünk. Egyébként a fenti fotóval történelmet írunk ám. Képpremier van itt, a blogon, mert ilyen szögből még sohasem mutattam meg a háznak egyetlen részletét sem.


1. Utólagos vízszigetelés: nincs kecmec, meg kell csinálni. Egy ekkora épületnél (100m2) az acéllemez-besajtolás már több mint egymillió forintba kerül, sajnos. Ha mégis később történik meg, és most nem véve tudomást róla csak kijavíttatnánk egy kőművessel a falhibákat, később húzogathatjuk el a bútorokat, vakolhatnák újra a falat...

2. Nyílászáró-cserék. A nyári konyha ajtaja jó széles (majdnem 1 méter), a faanyag és a zsanérok állapota miatt viszont nem lehet már megmenteni. A másik neuralgikus pont a bejárati dupla ajtó, amelyik kicsit olyan, mintha egy szekrényt építettek volna be. Több helyen van vele probléma.


3. Tető itt-ott. Azt mondta a tetőfedő-bádogos fiú, hogy nem kell aggódni, a gerendák is szépen vannak rakva, és bírni fogják még jó ideig, illetve a tető is szépen kitartott az évtizedek során. Van egy ázás az előszoba környékén, illetve a veranda felett az az ultraronda palafedés (engedély kell a leszedetéséhez, satöbbi), valamint a ház nagy részén elegánsan hiányzik az ereszcsatorna, ahol pedig mégis akad, az házilagos, toldott-foldott.


"Ízlések és pofonok" rovat:
A lányom szerint "sárgadinnye," illetve "sárgabarack színű" a házunk külső falának festése, és "ez gáz" - de egyrészt ő kiskamasz korban van, tehát überkritikus, másrészt az ő kedvencei amúgy éppen a napsárga és a barackszínbe hajló, hungaro-mediterrán stílben felújított kockaházak, úgyhogy nem tudom, mennyire adjunk a szavára... :-) Mivel én sárgadinnye színűként ismertem meg, nekem ez a ház most így autentikus, és nagyon tetszik. Így tetszik nagyon.




Megjegyzések

  1. A házatok gyönyörű, pontosabban nekem ez a gyönyörű. Az a homlokzatdíszítés!!! Már a faluban is ismerik a lökött ízlésem. Régen természetes színeket festettek, ez is ilyen színű. A mai kékek, lilák, brrrr. Ezzel a vízüggyel jól felpiszkáltál engem. A miénk valamiért most kezdett el vizesedni, évtizedek után. Miért? Ezt nyomozzuk. Igazad van, csináltassátok meg. Nézem a fotóidat, s eszembe jutott róluk"a házam". Egy faluban van, sarki épület, régen bolt volt, annak van ilyen elvadult kertje, évek óta üresen áll. Imádom. A színe is ilyen, s annak is megvan a maga romantikája. Nem tudom eladták-e már?

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Holdgyöngy, a vizesedés engem is piszkál, mert kb. elveszi a forrást a többi munkázattól, de elkerülhetetlen. Köszönöm a történetet - igen, a régi "köz"épületek többnyire nagyon érdekesek építészetileg, nekem titkos vágyam volt ilyet venni.

      Törlés
  2. Nálunk sem volt ereszcsatorna, és azzal magyarázták, hogy a tető nem bírta volna el, és állandóan leszakadt volna a hótól vagy a sok esőtől.
    A hirtelen vizesedés szerintem lehet a talajvíz megváltozása, nem építkeztek a környéken?

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Yvonne, fú, remélem, a bádogos ezt is felmérte. Azt hiszem, igen, mert azt mondta, az alsó pár sor cserepet fogják újrarakni. Hirtelen vizesedés: passz; Holdgyöngy, olvasod?

      Törlés
  3. Építkezés nem volt. Felmerült a vízvezeték ki- és befolyása, esetleg csőtörés. A szomszéd szerint palatető van, s az ázhat át. Most utánajárhatunk ezeknek.

    VálaszTörlés
  4. A házatok színébe szerelmes vagyok! (A lányod milyenre festené? Csak érdekel.)
    A többi meg sajnos muszáj-munka, túl kell rajta esni :(

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. "Napsárgára vagy világosabb sárgára" - most kérdeztem meg. Én mondtam... :-) Még részletezem majd, hogy idén egyáltalán mi fér(het) bele a költségvetésbe..

      Törlés
    2. Én is a ház színére szavazok. Nekem az így tökéletes.

      Törlés
  5. Nekem (is) csodás ez a sárga, és mellé az a fáradt zöld is klassz - a "ne változzon"-ra szavazok :) A vízszigetelés meg amennyire nem látványos, annyira hasznos - gyakorlatilag a jobb életminőség záloga a házban, így sz'tem jó döntés azzal kezdeni. De megértem a foghúzás szerű fájdalmat, mert az árából tényleg millió szépséget lehetne megejteni.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Manzard9, kösz a szín-szavazatot és azt, hogy figyelemmel kíséred a házunk ügyét! Ez a masszív és szép épület szerintem is megérdemel már egy kis törődést. Amikor megkezdődik az első nagyobb munkázat, ideöntöm majd az összes tapasztalatot - mert tudom, hogy itt értitek.... :-)

      Törlés
    2. Kíváncsian várom a fejleményeket :) Nekem amúgy az a tapasztalatom, h elindulni sokkal-sokkal nehezebb, mint aztán lendületből tolni. Szóval, hajrá, klassz lesz! :)

      Törlés
    3. Köszönöm. Közben olvasom a földszinti kislakás projektedet lelkesen. :)

      Törlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Regénybe illő - vidéki házriport

Learning to let go ... (zene bekapcs.) Nagyon régóta várok arra, hogy bemutathassam ezt a házat. Gyerekkoromban egyszer jártam benne (akkoriban lakatlan volt), és máig emlékszem a színes üveggel kirakott padlásablakra. Már akkor, öt-hatévesen arról álmodoztam, hogy hasonló otthonom lesz egyszer. A ház másé lett, a lehető legértőbb kezekbe került, én felnőttem, az álmaim egy részét feladtam, és visszatértem. A visszatérés azért nem ment egykönnyen. A tulajdonosok ugyanis először vonakodtak - nem beengedni , kiváló vendéglátók és nagyszerű emberek, hanem: megjelenni . A házat megjeleníteni. A magazinoknak eddig sikerrel ellenálltak, Kos-természetemmel mégis rávettem őket, hogy a publikum elé tárják az otthonukat. Egy blogon. A látogatás után több hónapig a gépemben pihentek a fotók - féltve őriztem őket, és próbáltam más fórumra ajánlani a képriportot. A körülmények nem engedték, hogy máshol jelenjen meg. Nagyon boldog vagyok, hogy végül a saját blogomon lett a helye. Fr...

Nyerj BeCake' tortatartót! - interjú és játék a TeaRoom gasztrobloggereivel

November 2-án lesz a Country Komfort második születésnapja! A tavalyi torta és a hozzá kapcsolódó játék annyira jó emlék maradt, hogy biztos voltam benne: idén is megünnepeljük a blogszülinapot. Bemutatom a TeaRoom gasztroblogot: három tehetséges lány, Edi, Vera és Eszti írja, akik receptjeiket igényes grafikákkal, gyönyörű fotókkal, egyéni ötletekkel fűszerezik. Ráadásul a bloghoz kapcsolódva egy önálló, hiánypótló brand is létrejött: a BeCake' tortatartó-manufaktúra. Végre nálunk is hozzá lehet jutni ilyen szépséges tortatálakhoz - olvasd el az interjút, és ha szeretnél nyerni egyet, játssz velünk! (A blog születésnapján bemutatom azt a szuper tortát, amit a lányoktól kaptam. Mert torta nélkül nincs szülinap. :-)) Miért a (Green) TeaRoom nevet választottátok a blogotoknak? Amikor megalapítottuk a blogot, akkor mindhárman a Greenroom-nál, egy kreatív ügynökségnél dolgoztunk. Napról-napra egyre többet esett szó a mi kis hobbinkról, melyet végül egy blog for...

Cementlap a linóleum alatt II.

Hosszú történet lesz ez. Nem kétrészes. Ma is esik, plusz festik az ajtókat éppen az előszobában; mivel nem tudok csiszolni, megírom, mi a helyzet. Először is: olyan kedves barátaim és olvasóim vannak, akik ráadásul még valóban okos tanácsokat is tudnak adni, hogy elképzelhető, hogy lesz valamilyen megoldás a ragasztó-problémára. Itt is kösz mindenkinek! Ott tartottunk, hogy hőlégfúvó segítségével sikerült lehámozni a régi linóleumot a cementlapról, de sok ponton csak kenődött a hő hatására a ragasztó, nem lehetett "letolni", illetve olyan erősen tartott, vagy már korábban feloldotta a cementlap felső részét egy pár mm-es vastagságban, hogy fel is jött ez a felső, mintás réteg.  Furcsa módon egyébként jobban tépte, ha apránként próbáltam felszedni, és jobban ment, kevesebb kárt okozva, ha nagyobb adagokban, magasabbról húztam: majd magyarázza el valaki, aki ért hozzá, hogy miért van ez. Utána két út körvonalazódott: vagy fizikailag vagy kémiailag (vagy...